Merhaba Python

Python Nedir? Öncelikle bu soruya cevap vererek başlamak istiyorum. Python ile bilimsel hesaplamalar, veri analizi, makine öğrenmesi ve derin öğrenme, yapay zekâ, görüntü işleme, web sitesi geliştirme, masaüstü uygulamalar, Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamaları, siber güvenlik araçları geliştirme ve robotik alanlarında kullanılabilen yüksek etkileşim gücüne sahip bir programlama dilidir.

Python’un kökleri 1980’li yılların sonlarına dayanmaktadır ve ana hedefi sadece makineler değil insanlar tarafından da okunabilir olmaktır. Bu nedenle diğer programlama dillerinden daha basit görünür, ama Python da hakikaten çok güçlü!

Neden Python Tercih Edelim ki?

Python çok dinamik, güçlü, hızlı ve elastik bir dildir. Öğrenmesi çok kolaydır. Python ile uygulama geliştirmek zevklidir. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre bilgisayar bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler, Python dersleri için daha iyi bir tercih olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden Java kullanımı ikinci plana atılmaktadır. Yapılan araştırmada ilk 10 üniversite içinde yüzde 75’den fazlası Python’u seçti. 40’a takın üniversitenin içinde yapılan araştırmada yüzde 65’den fazlası gene aynı yazılım sistemini seçti.

Yazılımın kolay bir dile sahip olması bu dilin seçilmesinin ana etkenlerden biridir. Google, Youtube gibi dev şirketlerin Python programlama dilini tercih etmesi, iyi bir referans olarak geri döndü. Ünlü sosyal medya sitesi olan Reddit’in tamamen Python programlama diline yer vermesi bu dilin popülerliğini iyice arttırmıştır.

Sonraki yazıda Python kurulumunu anlatacağım.

Sağlıcakla kalın.

Yorum Yap